کاربرد فرش ایرانی در دکور منزل

در این مطلب از مجله دلتا به کاربرد فرش ایرانی در دکور منزل میپردازیم. جدا از آنکه داشتن یک فرش باکیفیت میتواند طول عمر استفاده از آن را تضمین کند، انتخاب درست فرش میتواند در زیبایی فضای خانه و شکلگیری دکوراسیون منزل بسیار تأثیرگذار باشد. حتی اتاق خواب خودتان را هم میتوانید با فرش ایرانی زیبا کرده و یک اتاق خواب ایرانی شیک داشته باشید. اگر سابقه آسم و آلرژی دارید بهتر است این فرش ها را نخرید یا حداقل آنها را در اتاق خواب تان پهن نکنید. به طوری که هیچ قسمتی از فرش زیر مبل نباشد یا تنها قسمت کوچکی از فرش زیر مبل قرار گیرد. استفاده کنید تا افراد محصوصا کودکان کمتر در معرض آلرژی و حساسیت تنفسی و پوستی قرار بگیرند. قابل ذکر است که فرشهای ۱۰۰٪ آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند ولی فرشهای ابریشم مصنوعی در حال حاضر به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان و ثبات و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته و همچنین فرشها براساس شانه به ۳۵۰، ۴۴۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰و ۱۵۰۰ شانه تقسیم میشوند. این نوع از فرشهای ماشینی به لحاظ آنکه درخشندگی و زیبایی زیادی دارند معمولاً با نام ابریشم مصنوعی شناخته میشوند.

سرای ابریشم که یکی از بزرگترین بازارهای فرش ماشینی کشور است، قبل از همه نیازسنجی کرده و راهحل مشکلات را یافته است. رییس اتحادیه قالیشویان تهران درباره هزینه شستشوی فرشهای دستباف معمولی گفت: شستشوی درجه یک این فرشها با کاور و سرویس؛ متری ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان، برای فرشهای روشن کاشان، اردکان با بستهبندی و ایاب و ذهاب ۴۵ هزار و ۱۰۰ تومان و برای فرشهای تبریز و گل ابریشم ۸۰ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شده است. موکتهای معمولی هم با بستهبندی و کاور متری ۱۱.۵ هزار تومان و موکتهای پرزدار متری ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان هزینه در نظر گرفته شده است. محمدی خاطرنشان کرد: در واحدهای صنفی ورودی ۳۵ هزار تومانی در نظر گرفته شده و هر تعداد فرش مشتریان با این ورودی پذیرش میشود. به دلیل عملیات خاصی که در تولید و نگهداری آن انجام میشود به فرش فریز معروف شده است. فرش آنتی باکتریال مخصوصا برای خانههایی که نوزاد یا کودک دارند بسیار مفید و حیاتی است و از جذب و تکثیر باکتریهای بیماری زا جلوگیری میکند. انواع طرحهای شیک با نگارههای ساده یا پرنقش و نگار در میان آنها وجود دارد.

علاوه بر این باید اضافه کنیم که فرش ماشینی اکریلیک معمولاً دوام و ماندگاری خوبی دارد و به همین دلیل نیز بیشتر افراد در زمان خرید و انتخاب فرش ماشینی به دنبال این مدل میروند. قیمت برخی فرشهای دستباف به دلیل زمان و دقت زیادی که در بافت آن به کار میرود بالاست، به طوریکه باور این قیمتها کمی دشوار است. در مورد پوسیدگی کار زیادی نمی توانید انجام دهید. توضیح داد: در سایت اتحادیه نسبت به معرفی حدود ۴۰۰ واحد صنفی مجاز و زیر نظر این اتحادیه اقدام شده و حتی مردم نظرات خود را نسبت به نحوه انجام خدمات رسانی آنها درج کردهاند و شما میتوانید با خیال راحت نسبت به انتخاب قالیشویی مورد نظر خود اقدام کنید و شهروندان باید بدانند تمام واحدهای صنفی در تمام مناطق شهر تهران خدمات رسانی میکنند. وی بیان کرد: برای ایاب و ذهاب متری ۲ هزار تومان در نظر گرفته شده، اما کاور فرشها اجباری نیست، اما با توجه به شرایط شیوع کرونا تقریبا در تمام واحدهای صنفی ما فرشها به صورت کاور شده به مشتریان تحویل داده میشود. فرش پلی استر همچنین بدون بو یا ضد بوی نا و نم گرفتگی و ضد حریق نیز هست که همه این نکات باعث میشود فرش مطمئنی به خانه ببرید.

طول نخ خاب یا پرز، در این محصول، بسیار کوتاه است و قسمتهایی از فرش خاب ندارد و تختبافی شده است. یکی از ویژگیهای دیگر فرش ماشینی اکریلیک که حتماً باید به آن اشاره کنیم این است که اگر آلودگیها و لکههای روغنی بر روی این فرش بیفتد به راحتی قابل شستوشو نیست. مسئله دیگری که باید اشاره کنیم این است که فرش ماشینی پلی پرولین لطافت و نرمی خود را زودتر از دست میدهند و در صورتی نیز که به لکههای روغنی آغشته شوند به همین راحتیها تمیز نخواهند شد! الیاف موجود در این نوع از فرش ماشینی شبیه ب پشم است و غالباً نرمی و لطافت بالایی نیز برخوردار خواهند بود. کدام نوع آسیب های فرش قابل تعمیر است؟ طبیعی است که هر کدام از انواع فرش ماشینی دارای ویژگیهای مختص به خود هستند که مزایا و معایب مخصوص به خودشان را نیز شامل میشوند. انواع فرش و قالی دستبافت در فروشگاه بزرگ شهر فرش با بالاترین کیفیت ممکن و طراحی بسیار جذاب و منحصر به فرد، عرضه میشوند. فرشهای ماشینی مدرن، گلابریشم و فانتزی هم متری ۲۲.۵ هزار تومان تعیین شده که با ۳.۵ هزار تومان کاور و ۲ هزار تومان کاور در مجموع متری ۲۸ هزار تومان شستشوی درجه یک میشوند.