فرش ماشینی مرینوس تبریز – مرینوس

در حالی فرش دستباف به عنوان یکی از اصلی ترین صادرات غیرنفتی کشورمان در کنار زعفران و پسته به شمار رفته و در دنیا مشتریهای ویژهای دارد که طی سالهای اخیر از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و جای خود را به فرشهای چینی و نظایر آن داده است. اما همین فرشهای دستباف که دیدن آن زیر پاها برای ما ایرانیها معمولی شده است ، در برخی مواقع قیمتهایی حدود 200 میلیون تومان را هم میگذرانند. اگر بودجه کمی دارید اما دوست دارید از سبک خاص و مدرن فرش وینتیج در منزل خود بهره ببرید، بهترین گزینه برای شما خرید فرش پتینه یا همان فرش وینتیج ماشینی است. اگر نخستین سال های زندگی مشقت بار این تاجر فرش را در نظر بگیریم و آن را با موقعیت كنونی اش قیاس كنیم، شگفت زده خواهیم شد. همان طور که اشاره شد مشکل اساسی که هر سال با آن مواجه میشویم این است که در آستانه نوروز افرادی که اصلا قالیشو نیستند با یک شماره تلفن و یک وانتبار، اقدام به چاپ تراکت و تبلیغات در دنیای مجازی میکنند و با این کار موجب ضرر و زیان شهروندان میشوند.

مهم ترین فاکتورها در خرید یک فرش، جنس، رنگ و نقش آن است. برای تعیین اندازهی مناسب فرش، باید ابعاد دقیق سطح مورد نظر خود را تعیین کنید، تا نه آنقدر بزرگ باشد که مجبور به تا کردن آن باشید، نه آنقدر کوچک باشد که به چشم نیاید و ظاهری زشت به اتاق بدهد. این شرکت با تولید انواع فرش ماشینی کلاسیک و مدرن و گلیم در طرح ها و رنگ های مختلف ، حق انتخاب گسترده ای را در اختیار مشتریان خود قرار داده تا بتوانند متناسب با سلیقه خود ، فرش ماشینی و گلیم مورد علاقه خود را به راحتی انتتخاب کرده و خریداری کنند. این کارشناس معتقد است کسانی که به هر دلیلی می خواهند از فرش خود استفاده نکنند، می توانند از قرص نفتالین و تنباکو برای جلوگیری از رشد حشراتی مانند بید در آن استفاده کنند. از دیگر ویژگیهای مهم این نوع قالی دوام بالا و عمر طولانی آن است. فرش دستباف با توجه به شرایط بافت و کیفیت آن نیازمند رعایت مسائلی برای نگهداری است که توجه به آنها میتواند تاثیر زیادی در طول عمر استفاده از آن داشته باشد.

آمار های اعلام شده توسط رییس مرکز ملی فرش ایران حاکی از آن است که ایران رتبه نخست صادرات فرش دنیا را در اختیار دارد. این نوع قالی گرانترین و نفیسترین نوع فرش محسوب میشود و بافتی بسیار ریز دارد. این قالی از جنس پشم و بهشکل مربعی است که هر ضلع آن ۱٫۹۸ متر طول دارد.قالی پازیریک منقوش به یک حاشیه گلدار و تصاویر سوارکاران، آهوهای در حال چرا و جانوران افسانهای با سر عقاب و بدن شیر است. کلیه محصولات دارای ضمانت نامه اصالت فرش میباشد که به مشتریان گرامی این نوید را میدهد، که تمامی محصولات از استحکام و کیفیت بالایی برخوردار است. نقطه ضعف شان هم این است که به مرور زمان حالت اصلی فرش از دست می رود و به اصطلاح کش می آید. همچنین به دلیل استفاده از تکنولوژی و در نتیجه، سرعت بافت و تولید بیشتر، این نوع فرشها بسیار مقرون به صرفه هستند.

البته نباید از یاد برد که این نگاره با نگاره مرغ و درخت (دو مرغ نشسته بر یک شاخه درخت) کاملا متفاوت است. البته با رشد تکنولوژی و با توجه به اینکه بافت فرش دستباف به زحمت و زمان زیادی نیاز دارد و خرید آن برای همه اقشار جامعه مقدور نیست، به مرور فرشهای ماشینی جای خود را در بازار باز کردند. واضح است که کیفیت فرشهای ماشینی هیچگاه به فرشهای دستباف نمیرسد و به همین دلیل قیمت آنها نیز بسیار کمتر از نوع دستباف است. این درحالی است که این صادر کننده نمونه فرش معتقد است آمارهای رییس مرکز ملی فرش ایران از صادرات فرش صحیح نیست. برخی این مدل ها را با عنوان فرش وینتیج ترک میشناسند، که اشتباه رایجی بوده و اکثر این مدل فرشها در ایران تولید میشوند. عرضه مستقیم فرش به قیمت کارخانه و حذف واسطه ها مهمترین دلیل برای کاهش قیمت تمام شده فرش های ماشینی ماهورمارکت است. در گذشته در نقشههای دستباف گونه، فرش دارای یک ترنج بود که پس از مدتی طراحان نقشه تصمیم به حذف ترنج گرفتند.