انجمن علمی فرش ایران

بنابراین شما میتوانید فرش دلخواه خود را متناسب با دکوراسیون منزلتان سفارش دهید. بنابراین انتخاب یک فرش مناسب برای هر محیط از اهمیت بالایی برخودار است. این سه نگاره غالبا در فرشهای ترکمن ترسیم میشوند و نزد بافندگان ترکمنی اهمیت زیادی دارند.- نگاره پرنده از جمله نگارههای پرتکرار و پرطرفدار در میان بافندگان و مخاطبان است. فرش فریز، نوعی فرش ماشینی است که با نخ خاصی بافته میشود. یکی دیگر از دلایلی که فرشهای پلیاستر را محبوب کرده است، ضدلک بودن آنهاست. این نوع فرش ابریشمی که به اصطلاح به فرش های ابریشمی ماشینی معروف است، به دلیل استفاده از نخ بسیار ریز و براق میکرومدال از لطافت و نرمی فوقالعادهای برخوردار است. چله نوعی قالی پشمی است اما پرزهایش از الیاف دیگری بافته میشود. 2- فرش های تزیینی کاملا دکوری هستند و استفاده از آنها به جز دردسر چیز دیگری ندارد. اصلیترین کاربرد فرشهای دستبافت، به استفاده از آن به عنوان یک کف پوش بسیار زیبا برمیگردد؛ ابعاد بزرگ این نوع فرشها، قابلیت استفاده از آن در قسمت پذیرایی و اتاقهای بزرگ منازل را به افراد میدهد. قالیها از نظر ابعاد به چهار دسته کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ تقسیم میشوند و ابعاد آنها از 2 در 3 متر تا 4 در 6 متر و حتی بیشتر متغیر است.

این طرح برگرفته نقوش جلد چرمی کتب و متون قدیمی و بعضی از کاشیکاری های مساجد قدیمی برگرفته شده است. فرش ماشینی مرینوس برای بافت این فرش ماشینی از دو نخ استفاده کرده است برای قسمت های برجسته فرش ماشینی یا همان قسمت خاب بلند آن از نخ آکریلیک هیت ست و برای خاب پایین فرش از نخ آکرولیک هیت ست هایبالک استفاده شده است. البته به دلیل ابعاد آن که باعرضهای نیم متر یا 1 متر و 70 سانتیمتر و در طول 3 تا 10 متر بافته میشود برای راهروها و راهپلهها نیز مورداستفاده قرار میگیرد. البته سایزهای استاندارد کوچکتری هم وجود دارد. با وجود این؛ طرح فرش را به سه دسته کلی لچک ترنج، خشتی و افشان تقسیم میکنند که در اینجا به توضیح آن میپردازیم. ایرادی که به این فرش ها می گیرند این است که گرد و خاک را به سادگی در خود جمع می کنند و با کمترین تحرک آنها را در فضا پخش می کنند. فرش های ماشینی به خصوص آنهایی که درصد نایلون بالایی دارند، به راحتی مو، آلودگی و خرده ریزهای دیگر را در خود جمع می کنند.

همچنین ریشه و شیرازهی این فرشها به صورت دست دوز است که ظرافت دوچندان به فرش میدهد. شرکت در این نشستها و کارگاههای آموزشی برای عموم علاقمندان آزاد است. برای مثال، فرشی که قرار است در قسمت پذیرایی، هال و نشیمن قرار بگیرد، رفت و آمد و فشار زیادی روی آن خواهد بود. جهت خرید فرش 700 تنها کافی است به وب سایت فروشگاه اینترنتی قصر فرش مراجعه نمائید. این شرکت که در شهرک صنعتی سلیمان صباحی شهرستان آران و بیدگل واقع شده است دارای یک سایت فروش فرش با نام ملک شاه می باشد. تمامی ابعاد استاندارد فرش ماشینی به صورت قالیچه فرش و کناره فرش در سایت خرید فرش ماشینی عرضه می شود. تولید فرش در کاشان یکی از اصلی ترین صنایع برجسته در این شهر می باشد که از قالیچه و کناره فرش تا ابعاد فرش 6 متری ، فرش 9 متری و فرش 12 متری بافته و به بازار فرش عرضه می شود.

بسته به نیاز مشتری فرش مورد نظر برش داده میشود، کناره و فرش راهرو از جمله فرش های متری میباشند. قالیچههای 3 متری با ابعاد 2.20 در 1.40 متر را نیز سجادهای یا دو ذرعی مینامند. معمولاً هم تراکم عرضی یا شانه در هنگام خرید مورد بررسی قرار میگیرد. اما در بین مشتریان، خرید فرش ۱۲۰۰ شانه به نسبت سایر تراکمها از محبوبیت بیشتری برخودار است. مطابقت رنگ فرش با دکوراسیون رنگ یک زبان جهانی است که احساسات را تحریک می کند و فرهنگها را شکل میدهد. اما تولید فرش ماشینی بهعنوان جایگزینی منطقی و مفید توانست بهخوبی جای خالی این صنعت هنری را در خانههای ایرانی پر کند. فرش ایرانی از نظر طرح و رنگ بسیار غنی است و از تنوع بالایی برخوردار است به طوری که در 19 طرح مختلف دستهبندی میشود که هرکدام نیز زیرشاخههای خود را دارد از همین رو پاسخگوی تمام سلیقهها و علایق بوده و در دکوراسیون مدرن نیز جایگاه خاصی دارد. معمولاً قیمت این نوع فرش بسته به الیافی که در آن استفاده شده از فرش تمام پشم پایینتر است. قالی یکی از زیرمجموعههای فرش است که دارای پرز بوده و با عنوان فرش دستبافت و ماشینی شناخته میشود. هرکدام به نوعی فرش محسوب میشوند، اما در این میان چیزی که ما با عنوان فرش ایرانی از آن یاد میکنیم در واقع همان قالی است.